Letos by dobříšská legenda, pan Kamil Soukup, oslavil 85 let. Pojďme si na tohoto vyhlášeného střelce zavzpomínat.

 

Narodil se 5. července 1936 na Dobříši v pořadí jako šestý a nejmladší sourozenec. Už jako kluk tíhnul ke všem sportům, stejně jako jeho bratři Josef, Jan a Ladislav. Největší láskou se mu stal fotbal, za kterým následoval své starší bratry do SK Dobříš a společně si později v barvách Dobříše i zahráli. Od samého začátku to byla správná volba, a tak v černobílém dresu začal vyrůstat talentovaný útočník a střelec, který už jako sedmnáctiletý mladíček v roce 1953 nastupoval za „A“ mužstvo Dobříše v Krajském přeboru. V roce 1954 se stal pod trenérským vedením bývalého hráče SK Slávie Praha Dr. Cvetlera stálým hráčem prvního mužstva a začal se prosazovat i mezi dospělými.

V roce 1956 se s už stal nejlepším střelcem mužstva s 45 brankami a pomohl v této sezóně dobříšskému fotbalu k velkému úspěchu, když jsme ve velké konkurenci mužstev pod tehdejším názvem klubu Jiskra Dobříš vyhráli „Středočeský pohár“ po finálovém vítězství 3:0 v Praze nad SK Horními Počernicemi a získali putovní křišťálový pohár. Výborný výkon s celým mužstvem předvedl i v přátelském utkání hraném ještě na starém dobříšském Mattlachově stadiónu s tehdejším prvoligovým Baníkem Kladno, které skončilo remízou 3 : 3.

V roce 1957 mužstvo opouští a po absolvování dvouleté vojenské služby se vrací na Dobříš, která byla po další reorganizací soutěží zařazena do I. A třídy. Mužstvu se tehdy výsledkově nedaří, a tak dobříšští funkcionáři vítají návrat svého odchovance, a navíc jako hrajícího trenéra získají po návratu z Francie bývalého hráče AC Sparty Praha útočníka Vlastimila Preise a spojení těchto hráčů ihned zafungovalo. Dobříš opět vyhrává a díky 69 vstřeleným brankám této dvojice udrží soutěž i pro novou sezónu.

Na novém stadiónu V Lipkách se hraje parádní fotbal, který táhne fanoušky do hlediště, a ještě navíc se na konci sezóny 1959/1960 Dobříš dočkala i svého tehdejšího největšího historického úspěchu, postupu do divize 3. nejvyšší soutěže v Československu. Byla to velká sláva nejen pro celé město, ale i okolí. Návštěva 1500 diváků na posledním domácím vítězném utkání s Baníkem Rudná 4:0, kteří vše oslavili průvodem městem společně s hráči, funkcionáři a za doprovodu dechové hudby Aloise Synka a opět to byl Kamil Soukup, který se svými brankami podílí na postupu a stává se v tomto roce s 38 brankami králem střelců. Střeleckou formu si udrží i v dalších dvou divizních sezónách a pomáhá svými 83 brankami zachovat tuto soutěž na Dobříši.

V tomto pro něj nejlepším hráčském období si zahraje i velké zápasy na stadiónu V Lipkách. Například v slavném derby utkání s Baníkem Příbram před 4 000 diváků, nebo proti mužstvu internacionálů Československa za které nastoupil legendární kanonýr Josef Bican a v brance další hvězda Slávie František Plánička a v památných přátelských zápasech na posvícenskou pěknou hodinku proti tehdejšímu kompletnímu mužstvu prvoligové Dukly Praha v čele s Josefem Masopustem.

I přes nabídky na přestup do mužstev z 1. a 2. ligy, dál zůstává na Dobříši a svými brankami pomáhá svému mateřskému klubu i v dalších sezónách. Mezi jeho největší zápasy kariéry, patří ten z roku 1966. Dobříš hraje poslední mistrovské utkání v sezóně a zároveň i existenčním zápas o udržení v Krajském přeboru ve Slaném, a nakonec v něm po fotbalové bitvě zvítězí 5:4, když všechny branky hostí vstřelil právě Kamil Soukup.

 

 

Poslední mistrovské zápasy v „A“ mužstvu sehrál v sezóně 1969/1970 a tím zakončil svojí dlouholetou fotbalovou kariéru v prvním mužstvu, následně nastupoval za „B“ mužstvo a starou gardu. V roce 1976 se vrátil k „A“ mužstvu Dobříše, ale tentokrát jako trenér s cílem vrátit Dobříš do Krajského přeboru. Po čtyřech sezónách v roce 1980 v pozici trenéra skončil, když mužstvo pod jeho vedením dvakrát skončilo těsně na druhém nepostupovém místě.

V dalších letech hrál za starou gardu s dalšími spoluhráči z tak úspěšné dobříšské generace ze 60 let, která se pravidelně scházela a stále předváděnou hrou dokázala pobavit nejen sebe i ve vyšším věku.

 

Nezapomenutelný střelec pan Kamil Soukup, který má v historické tabulce zapsáno 443 vstřelených branek za „A“ mužstvo Dobříše, opustil řady dobříšských fotbalistů 12. února 1999.

Kopni to dál !Share on FacebookTweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone